A fenntartható fejlődés minden aktuálisan tapasztalt jelenség ellenére is egyre nagyobb figyelmet kap. A klímaváltozás csak az egyik szegmense ennek, s bár jelenleg a világ inkább van a pandémiával elfoglalva, de egyébként is jelen van a társadalomban az ökológiai lábnyom csökkentése iránti vágy. A trendek is ebbe az irányba mozdulnak, hiszen a bambusz fogkefék és a csomagolásmentes üzletek mind arra hívják fel a figyelmet, hogy bizony korántsem mindegy, milyenek választásaink.
A fenntarthatóság természetesen az öltözködés területén is megjelenik, és egyre többen vannak tisztában azzal, hogy a fast fashion üzletek nem feltétlen bizonyulnak a legjobb választásnak. A távol-keleti országokról gyakran hallani, hogy az ott dolgozó munkaerőt a végletekig kizsákmányolják, s mind többen vannak, akik számára ez etikailag nem fér bele a márkaválasztásnál. Az erre figyelmet fordítók joggal fordulhatnak el bizonyos márkáktól, hiszen valóban kérdéseket vet fel, miként éri meg számukra a kínáltak értékesítése meglepően alacsony áron.
Csökkentsd az ökológiai lábnyomod!
Ugyanakkor környezetvédelmi szempontok apropóján is meggondolandó, hogy újonnan vásároljuk-e ruháinkat. Tudtad, hogy egy pamutpóló előállításához 2700 liter vizet használ fel az ipar? Gondolj csak bele, mennyi új ruhadarabot vásárolsz akár csak egyetlen év folyamán is! Nyilvánvaló tehát, hogy a jövő az ökológiai lábnyom csökkentését célként kitűzve a használt ruhák vásárlásának irányába mozdul.
Fenntartható divat: nem ciki a turi!
Ma már minden városban többféle turkálóval is találkozhatunk. A másodkézből beszerezhető ruhadarabokat az ismert üzletláncok éppen úgy kínálják, mint a panelek garázssorán kialakított turik. Nehéz igazságot tenni, hogy melyik bizonyul jobbnak, és valljuk be, a turizáshoz kell egy jó adag szerencse is. Ugyanakkor tény, hogy az ember szeme idővel rááll arra, hogyan válasszon a használt ruhadarabok közül, melyek azok a szempontok, amiket érdemes figyelembe venni.
Kilós és darabáras turkálók
Míg a kilós turik általában olcsóbbak, addig a darabáras üzletek néha nagyon elszállnak az árakkal. Más az árszínvonal vidéken, és más a fővárosban. Az sem mindegy, mikor indulsz vásárolni, hiszen általában vannak drágább és olcsóbb napok is a turikban. Azt azonban érdemes szem előtt tartanod, hogy a turizás nem arról szól, hogy szeretnél egy tökéletes fehér inget, és azonnal meg is találod azt. Inkább hasonlít a dolog egyfajta kincskeresésre, s éppen emiatt is rajonganak érte olyan sokan.
Olcsón, igényesen: a fenntartható divat megéri!
Tévhit azt gondolni, hogy a turikból nem lehet igényesen felöltözni. Sőt! Gyakran olyan minőségű darabokra bukkanhatsz, amelyeket az interneten, vagy a külföldi cégek üzleteiben horror áron kínálnak. Persze az ár nem egyenlő a minőséggel, és erre a használtruha üzletek tökéletes példának bizonyulnak. A fenntartható divat lényege abban is rejlik, hogy olyan ruhadarabok kerülnek a hazai turikba, amelyek már kiszolgáltak valakit, és még mindig kiváló állapotban vannak. A régi márkák gyakran jobb minőséget produkáltak, mint a napjainkban igen drágán kínált szaküzletek.