Egészségesebben táplálkoznál? Fontosnak tartod, hogy immunrendszered életmódoddal is támogasd? Napjainkban igen sokat hallhatunk arról, hogyan járul hozzá az életvitel az egészség megőrzéséhez, és egyúttal milyen kockázatokat rejt magában az, ha nem figyelünk oda saját magunkra. Változtatni soha nincs késő, s az életmódváltás egyik szerves része az étkezés.
Sokáig vitázhatnánk arról, hogy a húsmentes étrend vagy az mostanság nagy népszerűségnek örvendő időszakos böjtölés hozhatja meg a kívánt eredményt. Egy dologban azonban mindenki egyetért, ez pedig a rostfogyasztás fontossága. A megfelelő mennyiségű rost bevitele nélkülözhetetlen az egészséges emésztéshez, ezzel együtt az immunerősítéshez és akár a daganatos megbetegedések megelőzéséhez is hozzájárul.
Nem csak a zöldség és a gyümölcs a befutó!
Ha rostokban gazdag ételek kerülnek szóba, akkor a legtöbben a zöldségekre és a gyümölcsökre asszociálnak. Helyesen. A tapasztalatok egyébként is azt mutatják, hogy a friss alapanyagokból nagyobb hatékonysággal szívódnak fel a vitaminok és ásványi anyagok is, mint például az étrend-kiegészítőkből. Vannak azonban olyan alapanyagok is, amelyek szintén sok rostot tartalmaznak, és nem sorolhatóak a zöldség-gyümölcs kategóriába. Nézzük, melyek ezek!
Az útifű maghéjról bizonyára hallottál már, melyet vízzel elkeverve laktató és a fogyást is elősegítő innivalóhoz juthatsz. Súlyának sokszorosát veszi fel, eltelít, ám fontos, hogy mellé nagyon sok folyadékot érdemes fogyasztani. Hasonlóképpen jó választásnak bizonyulnak a köretként kiválóan fogyasztható hajdina, a quinoa, vagy például a köles.
A zabpehely és a zabkorpa ideális választásnak bizonyulnak reggelire, vagy akár ebédre is. Tej helyett érdemes vizet választani hozzájuk, így kását készíthetsz belőlük néhány perc alatt. Akár keverheted is a két alapanyagot, majd ízesítheted azt igazán változatos módon. A gyümölcsök, főként a reszelt alma remek döntés, de banánnal, magvakkal, aszalt gyümölcsökkel is laktató, ízletes reggeli születhet.
Rostokban gazdag ételek a fogyás szolgálatában
A rostokban gazdag ételek elsősorban egészségünk érdekében lényegesek, de ezzel együtt a súlycsökkentő étrend lényeges elemeinek is számítanak. A rostok hozzájárulnak ahhoz, hogy a káros LDL koleszterin mennyisége csökkenjen, és a testsúly is a kívánt irányba mozduljon. Akár jelentős súlyfeleslegtől is sikerülhet ilyen módon megszabadulni, hiszen a rostok eltelítenek, sokáig nem leszel éhes tőlük, és eszedbe sem jut nassolni.
Egészséges emésztés rostfogyasztással
A rostokban gazdag ételek előmozdítják az egészséges emésztést. Vannak olyan gyógyszerek, melyek lassítják az anyagcserét, így a vérnyomáscsökkentő és nyugtatók gyakran okoznak székrekedést. Ez ellen a rostos alapanyagok remek gyógyírnak számítanak. Az aranyér vagy például a rákos megbetegedések is elkerülhetőek ilyen módon.
Érdemes azt is tudni, hogy a rostokban gazdag ételek az emésztés elősegítésével az emésztőrendszert és egyúttal az immunrendszert is támogatják. E kettő között ugyanis szoros kapcsolat van, s ezt hajlamosak vagyunk elfelejteni. Az optimális emésztéshez persze a megfelelő folyadékbevitel is nélkülözhetetlen, s főleg így van ez akkor, ha sok rostot fogyasztasz.